Profilaktyka stomatologiczna – w trosce o zdrowe zęby
Profilaktyka stomatologiczna, to zespół działań zapobiegających powstawaniu płytki nazębnej i osadu, które są najczęstszą przyczyną występowania chorób zębów, przyzębia, jamy ustnej, czy rozwoju próchnicy. Mówiąc o profilaktyce można ją nieformalnie podzielić na dwie płaszczyzny, a mianowicie na zabiegi, które leżą w gestii pacjenta oraz zabiegi wykonywane przez lekarza stomatologii.
Imponujący uśmiech, jak go uzyskać?
To po prostu niemożliwe, by posiadać zdrowy i pięknych uśmiech bez zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Stąd też niezwykle istotne jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej, czy innych preparatów. I mimo naszych codziennych wysiłków nad umywalką nie możemy mieć gwarancji, że te w 100% uchronią nas przed chorobami zębów.
W związku z powyższym, niezwykle ważne w profilaktyce stomatologicznej jest systematyczne odwiedzanie gabinetu dentystycznego, celem kontroli uzębienia. Podczas takich wizyt lekarz może stosunkowo wcześnie zauważyć drobne ubytki, a także zlecić podstawowe zabiegi, które poprawią kondycję naszego uzębienia.
Profilaktyka stomatologiczna w standardowej ofercie gabinetu
Wśród najczęściej stosowanych zabiegów profilaktycznych wykonywanych w gabinetach stomatologicznych znajduje się:
Usuwanie kamienia i osadu nazębnego – zabieg ten polega na usunięciu płytki nazębnej oraz wszelkich osadów, których nie można pozbyć się domowymi zabiegami higienicznymi. Najczęściej stosuje się dwie metody w ramach usuwania kamienia i osadu, a są nimi:
Piaskowanie – zabieg stosowany do stosunkowo miękkich osadów i lekkich przebarwień będących konsekwencją picia kawy, herbaty, wina, czy palenia tytoniu. W tym celu używa się tzw. piaskarek, czyli urządzeń wytwarzających strumień wody pod znacznym ciśnieniem, który zmieszany ze środkami chemicznymi w postaci drobnego proszku jest w stanie dotrzeć do niedostępnych szczelin międzyzębowych oraz bruzd.
Scalling – zabieg wykonywany w celu likwidacji twardych złogów. Podczas tej czynności korzysta się z aparatów ultradźwiękowych zwanych skalerami. Wysoka częstotliwość drgań tych urządzeń sprawia, że trudna do usunięcia płytka nazębna odpada niczym tynk od ściany, nie wywołując absolutnie żadnych uszkodzeń struktury zęba. Ten rodzaj zabiegu jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Oczywiście, może pojawić się drobny dyskomfort jeśli w jamie ustnej występuje stan zapalny tkanek otaczających ząb. W takim przypadku nie stoi nic na przeszkodzie, by zastosować znieczulenie miejscowe. Po zakończonym procesie usuwania twardych złogów wykonuje się zabieg polerowania oczyszczonych zębów. Dzięki temu pacjent odczuwa ich niezwykłą gładkość, a zęby zostają zabezpieczone przed ponownym odkładaniem się osadu.
Fluoryzacja, lakierowanie zębów – sprowadza się do powlekania wcześniej oczyszczonych zębów preparatami o wysokim stężeniu fluoru. Lakierowanie stanowi doskonały sposób przeciwdziałania próchnicy, wzmacnia szkliwo, a także znosi nadwrażliwość szyjek zębowych. Tę formę poleca się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Lakowanie bruzd i szczelin – zabieg polega na wypełnieniu lakiem szczelinowym bruzd i szczelin. Miejsca te ze względu na trudną dostępność, nie zawsze są dobrze czyszczone z resztek pokarmu, stanowiąc doskonałe środowisko do rozwoju bakterii, a w rezultacie końcowym próchnicy.
Instruktarz higieny jamy ustnej – może wydać się to zabawne, a nawet niektórzy z nas w pierwszej chwili poczytają to, jako informację zbędną, bo przecież każdy potrafi myć zęby. Ale czy na pewno wiemy, jak robić to prawidłowo? To właśnie dzięki krótkiej wizycie stomatologicznej, lekarz pomoże nam właściwie dobrać rodzaj szczoteczki oraz preparaty, które uwzględnią nasz indywidualne potrzeby.
Profilaktyka stomatologiczna – codzienny wysiłek, a długotrwały efekt
Jak widać profilaktyka stomatologiczna to konglomerat działań, który pomoże nam zachować piękny uśmiech przez długie lata. Dzięki właściwej higienie, a także regularnej kontroli lekarskiej zachowujemy dobrą kondycję uzębienia, a także minimalizujemy ryzyko wystąpienia bólu zębów.
Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dobrze jest zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. To ona jest w doskonałym remedium na ból zębów.