Stomatologia zachowawcza
PRÓCHNICA
Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba – szkliwa i zębiny. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej rozpuszczają te tkanki prowadząc do powstania ubytku, który należy dokładnie wyczyścić i szczelnie wypełnić odpowiednimi materiałami. Nieleczona próchnica może prowadzić do bólu zęba i obumarcia miazgi.
Główną przyczyną próchnicy są bakterie i ich pożywienie czyli węglowodany (cukry), które dostarczamy im w naszej diecie.
Co najważniejsze próchnicy nie zaobserwujemy u osób, które prawidłowo dbają o higienę. Po ostatnim posiłku, przed pójściem spać zawsze myj i nitkuj zęby – w nocy w jamie ustnej istnieją idealne warunki dla bakterii próchnicotwórczych. Warto zmienić również nawyki żywieniowe tzn. ograniczyć spożycie cukrów i picie napojów kwaśnych (o niskim pH). Chodź regularnie do dentysty aby wcześnie wychwycić powstające ubytki albo w miarę wcześnie ich tworzeniu zapobiec.
Leczenie ubytków
Lekarz dentysta znieczula Cię i oczyszcza ubytek (pod powiększeniem – lupy). Następnie przystępuje do przygotowania ubytku do założenia wypełnienia kompozytowego ( w naszym gabinecie sosujemy materiały m.in. firmy 3M Espe). Wytrawia powierzchnię szkliwa za pomocą specjalnego żelu i nakłada specjalny klej, który polimeryzuje specjalną lampą. Zakłada w kilku warstwach materiał kompozytowy o odpowiedniej barwie i przezierności, starając się jak najdokładniej i najwierniej uzyskać naturalny kształt i rzeźbę zęba. Po sprawdzeniu czy plomba nie przeszkadza w zgryzie przystępuje do polerowania wypełnienia.
Pamiętaj jednak, że założenie wypełnienia nie wyleczy Cię z próchnicy! Tylko Twoja codzienna i staranna dbałość o higienę zapewni Ci trwałość leczenia.
Napisz do Nas
Cart
Brak produktów w koszyku.