Endodoncja leczenie kanałowe zębów
Endnodoncja, popularnie nazywana leczeniem kanałowym, to dział stomatologii, który rozwija się bardzo dynamicznie dzięki współczesnej, wysoce zaawansowanej technologii. Polega na precyzyjnym oczyszczeniu systemu kanałów korzeniowych zębów z zakażonej bądź obumarłej miazgi zęba i szczelnym wypełnieniu ich odpowiednim materiałem.
Leczenie endodontyczne często bywa leczeniem „ostatniej szansy”. Do niedawna wiele zębów skazanych było na usunięcie w związku z wystąpieniem torbieli, ropni, czy zmian okołowierzchołkowych korzeni. Nie wspominając już o sytuacjach pozostawienia narzędzia w kanale korzeniowym. Jednakże nieustający proces innowacyjny w tej dziedzinie sprawia, że nie tylko leczy się zęby ratując je przed ekstrakcją, ale także stosuje się coraz bardziej wyspecjalizowaną aparaturę, jak chociażby mikroskop. To właśnie dzięki niemu możliwe jest usunięcie pozostawionych instrumentów w kanale korzeniowym.
Czym jest miazga i dlaczego jest tak wrażliwa?
Miazga, to nic innego jak żywa tkanka wypełniająca komorę i korzenie zęba. Jej charakterystyczną cechą jest mocne unerwienie i ukrwienie oraz to, że łączy się z całym krwiobiegiem. Dlatego niejednokrotnie, nawet drobne stany zapalne występujące w zębach odbijają się echem w całym organizmie człowieka.
Przez swą delikatną budowę miazga wykazuje się dużą wrażliwością, a co za tym idzie źle znosi wszelkiego rodzaju urazy. Jej zakażenie sprawia, że dochodzi do obrzęku, a w związku z tym, że zamknięta jest w sztywnych ścianach zębów pojawia się silny nacisk na włókna nerwowe, co często, skuje trudnym do zniesienia bólem.
Popularne przyczyny stanu zapalnego miazgi
Miazga może ulec urazom mechanicznym, chemicznym czy też innym, które wywołują jej stan zapalny. Do najpopularniejszych urazów mechanicznych zalicza się tzw. nagryzienie zęba, które jest wynikiem zbyt wysokiego wypełnienia zęba. Stąd niezwykle istotne jest właściwe opracowanie plomby przez lekarza stomatologa. Pacjent powinien zawsze dbać o to, by założone wypełnienie nie dawało uczucia dyskomfortu. Kardynalnym błędem jest czekanie aż plomba „wpasuje się” w zgryz w wyniku ścierania.
Uraz chemiczny miazgi może mieć miejsce w sytuacji kiedy ząb zaatakowany jest przez próchnicę. Wówczas toksyny produkowane przez bakterie próchnicotwórcze mogą wniknąć w głąb zęba. Ten rodzaj infekcji miazgi ma zazwyczaj swoje podłoże w zbyt późnej wizycie u stomatologa. Regularne kontrole i bieżące leczenie pojawiających ubytków próchniczych, niemalże całkowicie eliminuj ten rodzaj zapalenia miazgi.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest zabiegiem bezbolesnym, ponieważ przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. W pierwszej kolejności lekarz zabezpiecza ząb przed zabiegiem. Następnie otwiera go, udrażnia, opracowuje kanał, odkaża, by na końcu wypełnić go odpowiednim materiałem. Bardzo ważnym etapem leczenia jest mechaniczne opracowanie kanału, które sprowadza się do usunięcia zainfekowanej miazgi oraz nadania kanałom właściwego stożkowatego kształtu.
Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu
Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym staje się coraz bardziej popularne, i to z wielu względów. Po pierwsze, stosowanie wysoce wyspecjalizowanego sprzętu stomatologicznego ułatwia pracę lekarzowi. A po drugie znacznie poprawia wyniki terapeutyczne, bowiem mikroskop zwiększa pole widzenia i poprawia ostrość.
Mikroskop jest po prostu niezastąpiony podczas takich zabiegów jak:
– odnalezienie ujść dodatkowych kanałów,
– prawidłowe opracowanie kanałów o nietypowej budowie anatomicznej,
– usuwanie z kanałów korzeniowych złamanych instrumentów endodontycznych,
– usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych, cementów wypełniających kanał korzeniowy,
– zamknięcie perforacji dna komory oraz kanału korzeniowego,
– leczenie resorpcji wewnętrznej i zewnętrznej,
– wykonanie zabiegów chirurgii endodontycznej,
– oraz wielu innych zabiegów wymagających doskonałej widoczności i oświetlenia.