Dieta, a zdrowe zęby – czy właściwe odżywianie ma wpływ na kondycję naszych zębów?
Dieta, czyli odpowiednie dostosowanie ilości pokarmu, jego rodzaju, a także jakości do naszych indywidualnych potrzeb, może stać się kluczem posiadania zdrowych zębów, ale także zgrabnej sylwetki. O diecie mówi się w kontekście nawyków żywieniowych, ale również elementów będącym konglomeratem zachowań, przyzwyczajeń, czy bodźców, kreujących coś, co najogólniej można określić mianem – trybu życia. I właśnie ten styl życia, niejednokrotnie uzewnętrznia się w naszej sylwetce, gestach, a także w kondycji naszych włosów, paznokci, zębów, czy cery. Stąd tak ważnym staje się właściwe dopasowanie sposobu żywienia, do prowadzonego trybu życia.
Nieraz przyglądając się sobie, czy innym, mamy nieodparte wrażenie, że prawdziwym jest powiedzenie, że jesteśmy tym co jemy. Bardzo często nasze ciało, nastrój, czy zachowanie staje się zwierciadłem, tego co gości na naszym stole. Dlatego należy przyjrzeć się dokładanie naszemu menu i zrewidować je pod kątem zdrowia, a zwłaszcza zdrowych zębów.
Zyskamy nie tylko piękny, zdrowy uśmiech w wyniku ubogacenia diety w niektóre witaminy i minerały. Korzyści odniesie cały organizm!
Witaminy i minerały, które doskonale wpływają na zęby
Żeby cieszyć się zdrowymi zębami nie wystarczy regularnie odwiedzać nasz gabinet. Sama wizyta u stomatologa nie jest remedium na próchnicę, czy parodontozę. Doskonale o tym wiemy! Lekarz oczywiście pomaga nam w utrzymaniu zdrowego uzębienia, ale nie wykona za nas prostych zabiegów codziennej higieny.
Mycie zębów, stosowanie nici dentystycznych, czy płynów do płukania jamy ustnej, jest podstawą higieny jamy ustnej, podobnie jak wizyty kontrolne u dentysty. Jednakże dopełnieniem zdrowego uzębienia staje się właściwe dostarczenie odpowiednich pokarmów, bogatych w witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pod pojęciem „właściwe dostarczenie” kryje się nie tylko ilość, rodzaj, ale także kolejność spożywania produktów, czy odstęp czasu dzielący konsumpcję, od mycia zębów.
Aby nie przedłużać wywodu w przedmiocie witamin i minerałów, będących budulcem naszych zębów, czy dziąseł, szybciutko je wymieńmy. A zatem, wśród minerałów, które są nieodzowne dla naszych zębów można wymienić wapń, fluor, cynk, fosfor.
Natomiast jeśli chodzi o witaminy, to mamy takie oto „abecadło” : A, B, C, D, E.
Wszystkie z wymienionych są dostępne w każdej aptece w formie suplementów diety.
Jednak lepiej sięgnąć po ich naturalne źródło występowania, ponieważ w ten sposób można skierować nawyki żywieniowe na właściwy tor, jeśli ciągle stoją na bocznicy fastfoodów i słodyczy.
Gdzie szukać minerałów?
Zacznijmy od minerałów: wapń, fluor, cynk, fosfor. Trudno zdecydować, który z wymienionych jest najważniejszy. I chyba żadnemu nie można nadać najwyższej rangi, ponieważ każdy z nich pełni odmienną rolę.
Z całą pewnością, z kośćmi, a co za tym idzie z zębami najbardziej kojarzy nam się wapń (Ca). Wapń jest odpowiedzialny za twardość, a co za tym idzie wytrzymałość zębów. Brak w organizmie tego minerału może skutkować kruchością uzębienia, pękającym szkliwem, czy problemem z łamliwością. W jakich produktach znajdziemy najwięcej wapnia? Otóż, najlepiej sięgnąć po produkty mleczne: mleko, jogurt, kefir, maślanka, czy sery. Ser żółty, jest niezwykle cennym składnikiem w diecie sprzyjającej zębom. Jego żucie podnosi pH płytki nazębnej chroniąc ją przed niekorzystnym wpływem kwasów, wzmacnia szkliwo, zapobiega występowaniu próchnicy oraz chroni przed zapaleniem dziąseł. Ale zajadając się serem żółtym, z myślą o jego korzystnym wpływie na nasze uzębienie, należy pamiętać, że jest to produkt wysokokaloryczny – a z takimi nie należy przesadzać. No, chyba, że chcemy przytyć.
A co w przypadku osób obarczonych skazą białkową? W jakim pokarmie znajdą wapń? Dla nich alternatywą mogą okazać się algi. Niektóre wodorosty zawierają nawet do 10 razy więcej wapnia niż mleko. A co więcej, na powierzchni tych roślin występują bakterie, które wytwarzają enzymy chroniące zęby przed próchnicą, czy zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej. Komfort spożywania wodorostów polega na pewnej dowolności przyrządzania. Można je poddawać obróbce termicznej, typu smażenie, gotowanie, ale bodaj największe bogactwo witamin i minerałów drzemie w ich surowej postaci, która też jest „zjadliwa”. Dodatkowo wapń znajdziemy rybach (sardynka), nasionach i orzechach (mak, migdały, orzechy laskowe), warzywach (fasola, soja, pietruszka, rabarbar, jarmuż).
Przejdźmy teraz do fluoru, bo to sojusznik wapnia w walce o mocne szkliwo. Fluor działa antybakteryjnie, rozcieńcza kwasy zagrażające zębom i wzmacnia szkliwo. Produkty bogate we fluor, to ryby, ryż, herbata. Ciekawostką może okazać się, że picie zielonej herbaty skutecznie chroni błonę śluzową przed zakażeniem, znacznie ogranicza rozwój bakterii, wzmacnia szkliwo i przeciwdziała tworzeniu się płytki nazębnej. Fenomen zielonej herbaty potwierdzają badania przeprowadzone na ludności japońskiej, która szczyci się niezwykle zdrowym uzębieniem. A wszystko, to zasługa herbaty, której picie wpisane jest złotą czcionką w tradycję tego kraju.
Cynk i fosfor, to kolejne minerały, których rola w remineralizacji szkliwa jest zasadnicza. Cynk zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i budowie płytki nazębnej, zaś fosfor wspiera procesy remineralizacji zębów i chroni szkliwo. Fosfor obecny jest w rybach (tuńczyk), indyku, wołowinie, kaszy gryczanej, otrębach, płatkach owsianych, ziemniakach, czy nasionach dyni. Cynk wyjątkowo obficie występuje w małżach i ostrygach, w wątrobie wieprzowej, nasionach fasoli, sardynkach w puszce, razowym chlebie.
Gdzie szukać witamin?
Witaminy podobnie jak i minerały dodają naszym zębom blasku i zdrowia, jeśli dostarczone są we właściwej ilości. Co więcej niektóre witaminy są niezwykle pomocne w procesie wchłaniania się np. wapnia. A mowa tu o witaminie D, która poprzez udział w gospodarce wapniowo – fosforowej odpowiada za prawidłową mineralizację szkliwa. Witaminę D najlepiej spożywać w tłustych rybach, bogatych w wapń i fosfor, takich jak makrela, tuńczyk, halibut, sardynki (te z puszki mają dodatkowy plus, bowiem można je jeść razem z ościami).
Kolejną ważną witaminą dla zdrowego uzębienia jest witamina C. To ona odpowiada za szeroko pojęty stan dziąseł, ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne i uodparnia organizm na różnego rodzaju infekcje. I choć może kojarzyć się głównie z walką z przeziębieniem i działaniem antybakteryjnym, to jej wpływ na odsłaniające się szyjki zębów jest naprawdę niebagatelny. Witaminy C najwięcej znajdziemy w warzywach i owocach. Istną kopalnią jest popularna kapusta, natka pietruszki, brokuł, czarna porzeczka, jabłka, czy owoce cytrusowe. W tym miejscu można dodać, że włączenie do diety brokułów jest wyjątkowo korzystne. Raz, że zaopatrujemy organizm w witaminę C, a ponadto dostarczamy jej koenzym Q10 – który śmiało można okrzyknąć eliksirem młodości. Koenzym Q10 to substancja o silnym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwstarzeniowym.
Od tej witaminy należało zacząć, czyli od A. A witamina ta działa pozytywnie na nasze dziąsła, a dodatkowo jest idealną bronią w bataliach z bakteriami, które przyczyniają się do powstawania próchnicy. Występuje w takich produktach jak: marchew, szpinak, wątróbka, kapusta, jaja, czerwone mięso. Najlepiej spożywać witaminę A w surowej marchwi, i traktować ją jak przekąskę. Marchew w takiej postaci wykazuje działanie podobne do szczoteczki do zębów, ponieważ doskonale czyści przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmów, przy okazji masując dziąsła. Marchew podawana w takiej postaci dzieciom korzystnie wpływa na formowanie zgryzu.
Na zakończenie, krótka wzmianka o witaminie E. To ona odpowiada za procesy gojenia. Za jej przyczyną łagodniej przechodzi się proces wstawiania implantów, czy okres następujący po ekstrakcji zęba. Naturalnie witamina E występuje w oleju słonecznikowym, w oleju z zarodków pszennych, migdałach i orzechach laskowych.
Zrób z wiedzy użytek!
Na podstawie przywołanych informacji, włączmy do naszej diety produkty, które sprzyjają naszym zębom. Zyskamy nie tylko piękny uśmiech, lepsze samopoczucie, ale również zgrabną sylwetkę. Internet, to kopalnia pomysłów na zdrowe dania, a przy okazji zdrowe odchudzanie. Większość przepisów obfituje w produkty spożywcze bogate w witaminy i mikroelementy potrzebne do remineralizacji naszych zębów. Naprawdę nie trzeba iść do dietetyka, by dostosować posiłki i ich pory do prowadzonego trybu życia. Wystarczy tylko chcieć coś zmienić w swoim życiu, a efekty wprowadzonych zmian pozytywnie zaskoczą nas w krótkim czasie.