Chcesz mieć zdrowe dziecko – zadbaj o zdrową jamę ustną!
Decydujesz się na macierzyństwo?
Wiedz, że profilaktyka stomatologiczna może uratować Cię przed powikłaniami w czasie ciąży.
Większość nas pacjentów, a w zasadzie pacjentek, planowanie rodziny konsultuje z lekarzem ginekologiem, a nie stomatologiem. Skąd zatem pomysł, by swoje prywatne decyzje o powiększaniu rodziny, podejmować w oparciu o opinię dentysty? Wydaje się, że jego wpływ na naszą koncepcje macierzyństwa, jest raczej taki, jak nasz wpływ na opady deszczu w Afryce. I w zasadzie widzimy jeden wspólny mianownik między gabinetem stomatologicznym i ginekologicznym, a jest nim fakt, że nasze w nich wizyty, raczej nie wywołują euforii. Co zatem stomatologia ma wspólnego z ciążą? Dlaczego w tej kwestii odbywają się spotkania panelowe z udziałem wybitnych osobistości z zakresu periodontologii, ginekologii i położnictwa (Warszawa 4 kwietnia 2018 r – „Zdrowie jamy ustnej, a ciąża”)?
http://www.efp.org/publications/projects/oralhealthandpregnancy/
Planowanie rodziny, jak sama nazwa wskazuje, powinno opierać się na pewnych rozpoznaniach, ocenie sytuacji, ogólnych możliwościach, i co najważniejsze – na bazie stanu zdrowia. W tej podróży do macierzyństwa zielone światło daje ginekolog, ale tylko na pierwszym skrzyżowaniu. A takich, w drodze do porodu będzie więcej. I dobrze o tym wiemy. Ich ilość zależeć będzie od schorzeń na które cierpimy, a które mogą mieć wpływ na rozwój dziecka. A może i od wyników badań, które trzeba będzie wykonać w trakcie trwania ciąży. Wszystko, należy brać pod uwagę, jeśli powiększenie rodziny, ma być świadomą i mądrą decyzją.
Przygotuj swój organizm na przyjście dziecka
Stan zdrowia matki, to fundament, o który trzeba dobrze zadbać. I być może czasem poświęcamy wiele uwagi na skomplikowane i ważne badania, a spychamy gdzieś na dalszy plan zwykłą profilaktykę. A właśnie ta profilaktyka stomatologiczna, o której mowa, może uchronić przed powikłaniami w czasie ciąży. Tym bardziej, że powszechna jest ostrożność w leczeniu stomatologicznym kobiet w ciąży. Zarówno lekarze dentyści, położnicy, czy ginekolodzy sceptycznie odnoszą się do znieczuleń miejscowych, antybiotykoterapii, czy stosowania leków przeciwbakteryjnych. W tych okolicznościach lepiej poddać się wcześniejszemu leczeniu stomatologicznemu, niż później martwić się czy zabieg będzie miał wpływ na stan zdrowia naszego nienarodzonego dziecka.
Mimo zapewnień, że rentgenodiagnostyka, ekstrakcje zębów, niechirurgiczne leczenie przyzębia, miejscowe znieczulenia, nie szkodzą kobiecie w ciąży, szczególnie w drugim trymestrze, lepiej poddać się wcześniejszemu badaniu stomatologicznemu, w kontekście planowania potomstwa. Wówczas bez zbędnego balastu psychicznego, będziemy cieszyć się zdrowym uzębieniem. Dodatkowo oszczędzimy sobie trudnej konfrontacji z różnymi, często odmiennymi opiniami, w kwestii leczenia stomatologicznego kobiet w ciąży.
Możliwe zagrożenie dla ciąży w związku z wystąpieniem zapalenia w obrębie jamy ustnej
Zdrowa jama ustna jest niezwykle istotna, ponieważ ma wpływ na cały organizm. Jednakże w czasie ciąży jej znaczenie nabiera zupełnie innej rangi. Ciąża w życiu kobiety, charakteryzuje się wyjątkowo skomplikowanymi zmianami fizjologicznymi, które mogą rzutować na zdrowie jamy ustnej, a te z kolei na życie kształtującego się płodu. Podczas trwania ciąży mogą pojawić się zmiany w obrębie przyzębia np. zwiększenie unaczynienia, czy możliwość częstszego krwawienia. Stomatolodzy do najczęściej pojawiających się problemów u kobiet w ciąży, zaliczają zapalenie dziąseł. W głównej mierze spowodowane jest pogorszeniem kontroli nad usuwaniem płytki nazębnej, a dopiero w dalszej kolejności zmianami hormonalnymi.
Zapalenie dziąseł jest stosunkowo łatwe do opanowania. Często wystarczy ściągnąć biofilm bakteryjny i kamień nazębny z powierzchni zębów. A następnie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, poprzez regularne szczotkowanie zębów odpowiednią pastą i szczoteczką np. oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjną 3D. Ale drogie Panie nie wolno zapominać o regularnych wizytach u stomatologa – przynajmniej raz w każdym z trymestrów ciąży. Z pewnością pomoże to w uniknięciu nawrotu choroby.
Nieco gorzej rysuje się sytuacja u ciężarnej mamy w przypadku zapalenia przyzębia. Wiele badań potwierdza pewną korelację pomiędzy zapaleniem przyzębia, a powikłaniami. Do najczęściej wymienianych należy wysokie ryzyko przedwczesnego urodzenia, niskiej wagi urodzeniowej i wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Stąd tak istotne jest opanowanie, czy niedopuszczenie do wystąpienia stanu zapalnego.
A co w sytuacji kiedy stan zapalny wymaga poważnej interwencji?
No cóż, najlepiej unikać rozległych i bolesnych chirurgicznych interwencji podczas trwania ciąży. Pierwszy trymestr ciąży to fatalny czas na leczenie, ponieważ może mieć negatywny wpływ na płód. W zasadzie najlepiej podjąć leczenie podczas drugiego lub trzeciego trymestru. Jeśli leczenie wymaga podania antybiotyków, to najlepiej konsultować je wraz z lekarzem ginekologiem, który prowadzi ciążę. Z zasady odradza się przepisywania antybiotyków z grupy tetracyklin, czy antybiotyków rzadko podawanych.
Jak widać po raz kolejny okazuje się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza jeśli jest się w ciąży albo planuje się ją w niedalekiej przyszłości.