Biokompatybilne wypełnienia – zdrowa alternatywa!
Biokompatybilne wypełnienia
Stomatologia, jak każda inna nauka ewoluuje. Niemal każdego dnia, wdrażane są coraz to nowsze rozwiązania, których celem jest szeroko rozumiane podniesienie estetyki uśmiechu, czy zmniejszenie bólu. Wszystko co nowe, oczywiście poprzedzone jest testami i badaniami klinicznymi, aktualnymi na czas dopuszczenia ich do stosowania, tak by zabezpieczyć zdrowie pacjenta. Jednakże z perspektywy czasu okazuje się, że coś co było doskonałe 10, czy 20 lat temu, dziś okazuje się szkodliwe dla zdrowia. Tak właśnie wygląda historia wielu wypełnień. Dziś przy zaawansowanej technologii poszukuje się idealnych, biokompatybilnych wypełnień. A co więcej znajduje się je w naszym gabinecie. Zadzwoń i zapytaj o biokompatybilne wypełnienia, jeżeli po przeczytaniu tego artykułu będziesz czuł niedosyt wiedzy.
Gama wypełnień
Próchnica, złamania, niedorozwój, uraz… przyczyn, które sprowadzają nas na dentystyczny fotel jest wiele. Ale zazwyczaj, czy może w najlepszym wypadku, kończy się to leczeniem i wypełnieniem. Pytanie, jakim wypełnieniem? Czy ktoś się kiedyś zastanawiał? Czy będąc pacjentem, prosiliśmy o jakiś szczególny rodzaj wypełnienia? Raczej dobór plomby nie przypomina zamawiania wina z karty wykwintnych trunków. W tej materii całkowicie oddajemy decyzyjne pole stomatologowi. To on decyduje czym nasz ubytek wypełnić. Dawniej były to materiały typu cementy, metale szlachetne (złoto, srebro), czy amalgamat. Dziś nikt już do tego nie wraca. Niektóre rozwiązania zdają się mało estetyczne, bo któż prócz ekscentrycznego rapera, chciałby mieć złoty uśmiech? Zdecydowanie bardziej odpowiada nam dyskrecja, jasnych niewidocznych plomb kompozytowych. O amalgamacie nie ma co wspominać, bo o nim już pojawił się dość obszerny artykuł na blogu.
Dziś też jesteśmy bogatsi o wiedzę na temat wypełnień. I wiemy, jak szkodliwy jest amalgamat. Ale co wiemy na temat kompozytu?
Kompozyt od lat stosowany jest w stomatologii, ze względu na swoje doskonałe parametry, które przyćmiły jego szkodliwe składniki. Dotychczas uważano, iż polimery zawarte w kompozytach łączą się na trwałe z tkankami twardymi zębów. Niestety, tak nie jest. A zatem kompozyt nie jest materiałem biokompatybilnym.
Czym jest kompozyt, kompendium w pigułce BPA.
Standardowe wypełnienie stomatologiczne, stosowane na szeroką skale, to wypełnienie kompozytowe. Co trzeba o nim wiedzieć? Otóż kompozyt dentystyczny to w wielkim skrócie mieszanina, składająca się z żywicznej matrycy polimerowej oraz wypełniacza (np. krzemu, baru, cyrkonu). Matryca polimerowa zawiera jedno i wielofunkcyjne monomery dimetakrylowane. Wśród monomerów podstawowych znajduje się m. in. Bis-GMA, i to on cieszy się bardzo złą sławą. Otrzymuje się go w wyniku reakcji GMA z bisfenolem. Pewnie większość z czytających w dalszym ciągu nie wie, o co chodzi z tym wdzięcznie brzmiącym związkiem bisfenolem A.
Bisfenol A (BPA) jest szeroko stosowanym utwardzaczem w produkcji tworzyw sztucznych. Można go spotkać w płytach CD i DVD, szybach okiennych, plastikowych pojemnikach i wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Święcił swe triumfy przez wile lat, bowiem uważano, iż jet to produkt nieszkodliwy. Niestety okazuje się, że związek ten może stopniowo uwalniać się do otaczającego środowiska, a co gorsza wywierać negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Liczne badania udowadniają, iż BPA (bisfenol A) jest substancją wysoce alergenną. Ma bardzo zły wpływ na miazgę zęba, błonę śluzową, czy dziąsła. Zaburza procesy życiowe komórek oraz syntezę białek. Bardzo niepokojący jest też fakt, iż BPA w swej strukturze do złudzenia przypomina składnik naturalny, przez co nie jest rozpoznawalny przez organizm jako zagrożenie. Organizm człowieka rozpoznaje tę substancję, jako żeński hormon płciowy – estragon, dlatego BPA jest częstą przyczyną zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dotychczas przeprowadzone badania potwierdziły związek BPA z takimi chorobami jak otyłość, bezpłodność, poronienia, nadpobudliwość psychoruchowa, cukrzyca, przedwczesne dojrzewanie, rak piersi, czy nadczynność tarczycy.
Całe szczęście w ostaniach latach prawodawstwo UE ograniczyło możliwość stosowania BPA w niektórych produktach. I tak od 2011 roku zakazano stosowania BPA w butelkach dla niemowląt, a w 2015 roku rozszerzono ów zakaz o pojemniki do przechowywania żywności.
W innych dziedzinach życia również ogranicza się stosowanie BPA, w tym w stomatologii.
Nowe biokompatybilne wypełnienia – by ograniczyć stosowanie kompozytu
Innowacyjne rozwiązania stomatologiczne nawiązują do ogólnie przyjętego trendu. Dzięki temu możliwe jest stosowanie wypełnienia biokompatybilnego światłoutwardzalnego ADMIRA® FUSION. Jest to materiał opracowany i opatentowany w Instytucie Fraunhofera w Niemczech. O tym jak dobry jest to produkt może świadczyć nagroda jaką otrzymał od czasopism „Dentistry Today„ Readers’ Choice 2018.
ADMIRA® FUSION to pierwszy w pełni ceramiczny materiał odtwórczy, który jest kompatybilny ze wszystkimi typami systemów łączących, jednocześnie gwarantujący stabilność kolorów.
Gabinet Altimadental od zawsze podąża za wszystkim nowinkami ze świata stomatologii. Staramy się być na bieżąco, ponieważ dobro pacjenta jest dla nas dobrem najwyższym. Mamy dla Państwa w swojej ofercie w pełni biokompatybilne materiały wypełnieniowe. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani, prosimy o kontakt telefoniczny, bądź mailowy.
Służymy informacją i pomocą.